Nurol Enerji A.Ş.
Ana Sayfa
Kurumsal
Faaliyet Alanlarımız
Linkler
İnsan Kaynakları
İletişim
Site Haritası
Nurol Enerji PDF Yazdır e-Posta

Türkiye’nin ancak temiz, çevreci, kaliteli ve yeterli düzeyde enerji temini ile kalkınma hedeflerine ulaşabileceğinin bilincinde olan Nurol Holding; müteahhitlik ve altyapı projelerinin yanı sıra, enerji sektörüne de katkıda bulunmak üzere, ‘’Nurol Enerji Üretim ve Pazarlama A.Ş.’’ ünvanı altında bir enerji şirketi ihdas etmiştir.

Nurol Enerji Üretim ve Pazarlama A.Ş., Türkiye enerji sektöründe üretim, iletim ve dağıtım alanlarında yoğun bir özelleştirme ve yeniden yapılanma faaliyetlerinin sürmekte olduğu günümüzde, sektördeki faaliyetlerine bağımsız enerji üreticileri arasında yer alacak şekilde devam etmektedir. Bu doğrultuda Şirket; hidro, doğal gaz, kömür, fuel-oil, güneş ve rüzgar gibi değişik kaynaklara dayalı çeşitli enerji santralı projelerini gerçekleştirmek üzere yoğun bir çalışma içindedir.


Nurol Enerji Üretim ve Pazarlama A.Ş., finansman ve bilgi birikiminin önemli etken olduğu enerji projelerinde yerli ve yabancı ortaklık oluşumlarını gerekli görmektedir. Bu konuda, yerli ve yabancı enerji şirketleri ile işbirliği veya bilgi alışverişine dayalı çalışmalarımız devam etmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önem ve payının dünyada olduğu gibi Türkiyede de hakettiği yeri alacağına olan inancımızdan dolayı; rüzgar ve özellikle hidroelektrik santrallerı inşaatı alanındaki engin tecrübemiz ve bilgi birikimimiz nedeniyle, bu projeler Topluluğumuz için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu amaca uygun olarak, hidroelektrik enerji projeleri geliştirmek üzere diğer bir yerli firma ile “Enova Enerji Üretim A.Ş.” adı altında yeni bir şirket daha kurulmuştur. Enova’nın ilk projesi olan 62 MW kapasiteli Ceyhan HES 2010 yılında devreye alınmıştır. 2013 yılının başında Özelleştirme yoluyla 10,8MW kurulu güce sahip Göksu Hidroelektrik  Santrali satın alınarak üretim portföyüne eklenmiştir.

Türkiyenin komşu olduğu bölge ülkelerinin zengin gaz rezervlerine sahip olması ve Türkiyenin jeopolitik konumu dolayısıyla; Türkiye önemli bir gaz tüketicisi ve potansiyel doğal gazın ticaretcisi konumuna gelmiştir. Dolayısıyla doğal gazın ithalat, satış ve dağıtımı Nurol Enerji’nin aktif olarak rol almak istediği alanlardır. Bu amaca yönelik olarak, Şirket şehir doğal gaz dağıtım ve diğer gaz projelerinin yanısıra doğal gaz ticareti ve toptancılığında da aktif olarak yer almak için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu hedefler doğrultusunda, yurt dışından doğal gaz ithalatı ve elektrik üretimi amaçlı entegre projeler geliştirmektedir.

Nurol Enerji, Türkiye’nin Doğalgaz arz kaynaklarının çeşitlendirilmesinde önemli bir yere sahip olan LNG ile de ilgilenmekte olup LNG ‘nin gazlaştırılması ve sıvılaştırılması projeleri üzerinde çalışmaktadır.

Nurol Holding’in yurt dışında yaptığı başarılı çalışmalar ve kazandığı uluslararası tecrübelerden cesaretle ve  Nurol Enerjinin enerji alanındaki bilgi birikimlerinden hareketle; Şirketimiz, komşu ve diğer bölge ülkelerde enerji projelerinde çeşitli şekilde rol almak için çaba sarfetmektedir.